HRAD ĽUPČA

Súčasnosť
Od roku 2002 má Národná kultúrna pamiatka – stredoveký Hrad Ľupča, nového majiteľa, akciovú spoločnosť Železiarne Podbrezová. Začína tak písať novú kapitolu svojej zaujímavej histórie.


Spoločnosť si stanovila cieľ, postupnú kompletnú obnovu pamiatky. V prvom rade bolo potrebné obnoviť strechu tzv. horného hradu, ktorá bola vo veľmi zlom stave, čo spôsobovalo devastáciu tejto pamiatky.
V rokoch 2005 a 2006 sa dostala na rad obnova najmladšej časti hradu – tzv. Gizelinho domu, ktorý sa v súčasnosti využíva na reprezentačné, či kultúrno-spoločenské podujatia. Dominantou je sála, pomenovaná, podobne ako celá stavba, po dcére cisárovnej Sisi a cisára Františka Jozefa I., Gizele. Priestory sú využívané aj na civilné sobáše . Na južné nádvorie hradu nadväzuje južný hradný múr, ktorý bol obnovený v roku 2007. Keďže je spolu s Gizeliným domom najviac viditeľný od hlavnej cesty E66, spájajúcej Banskú Bystricu a Brezno, jeho obnova prispela k celkovému zatraktívneniu Hradu Ľupča, ktorý dominuje širokému okoliu. V máji 2008 sa opäť podarilo rozozvučať srdce hradu, keď sa vrátila do hradnej zvonice kópia zvonu zo 17. storočia. Odliaty bol v spoločnosti ŽĎAS a.s. ,ktorá tvorí súčasť ŽP GROUP a sídli v Čechách. Zvon váži 38 kilogramov a ladený je v tónine G#.

Súčasťou obnovy hradu bude v nasledujúcich rokoch staršia, stredoveká časť hradu, kde sa nachádza aj hradná kaplnka zo 17. storočia a k nej prináležiace priestory (presbytérium, sakristia). Túto časť hradného areálu sa podarilo zreštaurovať v priebehu roka 2008. Za citlivo realizované reštaurovanie vzácnej renesančnej kaplnky dostali Železiarne Podbrezová s realizátorom prác, akademickým maliarom Jozefom Doricom, v roku 2009 ocenenie „Kultúrna pamiatka roka 2008“ od Ministerstva kultúry SR. V priebehu roka 2009 bola ukončená aj rekonštrukcia dolného nádvoria a vstupu do stredovekého hradu, ktorá nadviazala na obnovu pôvodných hospodárskych budov hradu. Aj po zreštaurovaní časti fasád stredovekej časti hradu stále ostáva dokončiť jej rozsiahlu časť, s krásnym vnútorným nádvorím. Veľká časť hradu bola obnovená aj vďaka programu Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“ a spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, ktorá tento program finančne podporuje.

Hrad Ľupča je aj napriek prebiehajúcim prácam stále sprístupnený pre verejnosť, samozrejme, s ohľadom na práce a bezpečnosť návštevníkov môže byť niektorá z častí hradu dočasne uzavretá. Výsledkom niekoľkoročných prác by mal byť obnovený hrad z 13. storočia, ktorý bude slúžiť tak jeho majiteľom, ako aj širokej verejnosti. Postupne sa budú rozširovať aj hradné expozície, aby sme návštevníkom okrem zaujímavej histórie a legiend mohli ponúknuť aj čosi viac.Mini-fotogaléria
Kliknutím na malý náhľad sa zobrazí veľká fotografia.
Navštívte našu FOTOGALÉRIU pre viac fotografií.

Hrad_Lupca_exterier_13Hrad_Lupca_exterier_45Hrad_Lupca_interier_09